izvor: freepik.com
Piše: Barbara Ljubas, mag.paed.soc.
Strah od mraka jedan je od najučestalijih dječjih strahova. Iako je njegova pojava normalna, može ozbiljno otežati svakodnevicu i djetetu i nama. Kada se javlja strah od mraka? I kako možemo pomoći djetetu da ga prevlada?
KADA I ZAŠTO SE JAVLJA STRAH OD MRAKA?
Djetetov smo dan ispunili aktivnostima, igrali se i bili vani. Baš kada smo na izmaku snaga, vidimo da se približava večer i vrijeme za spavanje. Napokon. Okupamo ih, napravimo večeru, ispričamo priču. Ušuškamo i poljubimo. I taman kad se približavamo vratima, čujemo one riječi kojih se pribojavamo. “Mama, vraaaati seeee. Ne mogu spavati. Strah me.”
Strah je jedna od 6 osnovnih ljudskih emocija. Nije najugodnija za osjećati, no neophodna nam je za život. Štiti nas od opasnosti i zapravo omogućava preživljavanje. Kod djece se javljaju brojni strahovi koji se razlikuju prema uzrastu. Hrvatski stručnjaci za dječji razvoj dokazali su kako 90% djece između 2. i 14. godine strahuje od nečega.
Strah od mraka javlja se oko treće godine i jedan je od najčešćih strahova kod djece. Strah od mraka zapravo je posve normalan, čak i očekivan. Bez obzira na to, može biti jako izazovan. Otežava opuštanje i spavanje. Samim time dijete je nervozno, usporeno i teško obavlja svakodnevne obaveze. Kako do toga ne bi došlo, donosimo 4 načina kako olakšati djetetu strah od mraka (i ne, nije noćna lampica):
1. OBRATIMO POZORNOST ŠTO DIJETE JEDE PRIJE SPAVANJA
Ovo je vjerojatno smjernica koju nismo očekivali. Kakve veze imaju večera i to što dijete misli da će iz mraka izaći čudovište s velikim zubima?
Liječnici specijalizirani za spavanje otkrili su da su prehrana i strah od mraka povezani. Naročito slatka hrana, odnosno hrana s puno prerađenog šećera. Takva hrana naglo povisi glukozu u krvi i drži nas budnima. Daje privid energije u obliku naglog skoka. Ako se to djetetu dogodi prije spavanja, njegov je organizam budan i prestimuliran. Baš onda kada bi se trebao smirivati i usporavati.
Dijete tako postaje premoreno, da toga nije ni svjesno. A dobro znamo da premoreno dijete puno teže zaspe. Isto tako, dijete koje budno leži u mračnoj sobi ima puno više vremena zamišljati i razmišljati o mraku. I što se sve u tom mraku skriva.
Zato, nekoliko sati prije spavanja izbjegavajmo slatku hranu. Večera neka bude lagana i hranjiva. Idealno neka sadrži i proteine jer proteini nas duže drže sitima.
2. PAZIMO NA SADRŽAJ KOJI DIJETE GLEDA ILI SLUŠA
Mrak sam po sebi nije toliki problem. Problem je ono što živi u mraku. Čudovišta, vampiri, lopovi… U dječjim očima, mrak je opasno mjesto u kojem se događaju mnoge strašne stvari. Strah od mraka ima posebnu jačinu u svijetu djetetovih strahova jer skoro sva bića strave i užasa imaju neke veze s tamom i mrakom. Različite spodobe kojima je ispunjen mrak poprilično ožive u dječjoj mašti. I u situacijama odvajanja i odsustva roditelja.
Koliko god je moguće, trebamo paziti da dijete takve likove strave i užasa izbjegava. Naravno da ne možemo kontrolirati hoće li mu prijatelj iz vrtića pričati o zombijima. Ali možemo paziti da na posteljini i zidovima nema strašnih stvorenja. Da popodne sluša vesele pjesmice poletnog ritma. I da priča prije spavanja bude opuštajuća, pozitivna i draga djetetu.
3. OTKRIJMO UZROK STRAHA I NE SUDJELUJMO U NJEMU
Strah od mraka je ono što vidimo, no što je u pozadini? Što ima u tom mraku da je toliko strašno? S obzirom da se strah od mraka javlja u dobi kada dijete može najnormalnije razgovarati s nama, pitajmo ga. Misli li da u mraku živi neko čudovište? Ili neka životinja? Je li ga zapravo strah da se mi nećemo vratiti, jednom kad odemo iz sobe?
Velika zamka u koju upadnemo kao roditelji je da zapravo priznamo djetetove fiktivne objekte straha. Što to znači? Kada se sagnemo ispod kreveta da provjerimo je li tamo čudovište. Ili uzmemo kuhaču kojom ćemo to stvorenje istjerati. Tada zapravo potvrđujemo djetetu da izmišljena bića postoje.
Jako je važno da ostanemo racionalni i smireno djetetu ponavljamo da ništa od toga ne postoji. I da nema nijedne strašne životinje u hodniku. To će ponavljanje trajati neprekidno. Svaku večer. No važno je da ustrajemo jer tako dajemo djetetu osjećaj sigurnosti.
Mi smo imali upit od jedne mame čije se dijete bojalo sova prije spavanja jer joj je djed dok je bila na čuvanju rekao da će sova doći po nju ako ne ode spavati – možda napomenuti da se dogovori ista taktika i s djedovima i bakama.
izvor: daily.jstor.org
4. IGRAJMO SE S MRAKOM
Projekcije filma na stropu sobe pomoću dječjeg projektora. Zvjezdice i naljepnice koje svijetle u mraku. Igre svjetla i sjene. Pravljenje utvrde pod jastucima ili čitanje priče s lampom ispod dekice. Gledanje zvijezda i noćnih životinja.
Važno je da djetetu pokažemo da mrak nije samo izvor straha. I da može biti zanimljiv, zabavan i prepun mogućnosti, baš kao i sve što se odvija po danu. Mrak je samo to – mrak. Ništa u njemu ne živi, ništa se strašno ne skriva. Ništa ne vreba i neće nas napasti. Jednostavno je dan svijetao, a mrak taman i to je sve.
Naš mozak ima stalno potrebu za vizualnom stimulacijom, za gledanjem slika. Pa tako, kada smo budni po mraku, mozak nema prizor u koji bi mogao gledati. Onda ga stvara sam. Povlači ideje iz mašte. A naravno da djeca onda povuku čudovišta i sve drugo asocirano s tamom. Zato je korisno da mozgu damo malo vizualne zabave i po mraku, baš kako do ovoga ne bi došlo.
Iznimno je važno o djetetovim strahovima govoriti s obzirom i razumijevanjem. Kroz taj razgovor, potrebno je potaknuti dijete da se suoči sa strahom. Kako bi naučio nositi se s njime i nadvladati ga. Ukoliko uskratimo priliku djetetu da proživi strah, uskraćujemo mu i razvijanje vrline hrabrosti i nošenja sa strahom. A naravno da želimo odgojiti dijete koje hrabro, bez straha korača kroz život. I po svjetlu, i po mraku.
Ako tražite pomoćnika u odgoju koji će vam dati ključne alate za razvoj vrlina vašeg djeteta – ne tražite dalje! Prijavite se već danas na Virtuoz Akademiju! 🌟