izvor: gettyimages.com

Piše: Tina Primorac, trenerica komunikacije

 

Internet je veliki, šareni grad koji nam nudi razne pogodnosti i mogućnosti. Ipak, u tom se gradu nalaze i opasni kvartovi i mnoge neosvjetljene ulice. U njemu osim onih dobrih, žive i ljudi loših namjera.

Zato je sigurnost djece na internetu važna tema. Ne možemo osvijetliti sve njegove ulice i učiniti ga potpuno sigurnim, ali možemo naučiti kako u njemu dobro živjeti i izbjegavati opasnosti.

Cilj nam je da internet ostane mjesto edukacije i zabave, a neki nam savjeti u tome mogu pomoći.

Sigurnost djece na internetu – što svaki roditelj treba znati?

Već smo nekoliko puta u školi bili pozvani na predavanja vezana uz sigurnost djece na internetu. I ako ste roditelj školaraca, posebno onih u višim razredima, internet je zasigurno već postao česta tema roditeljskih sastanaka.

Neke nas teme uzrujaju, a na neke većina prisutnih zijeva. Ponekad čekamo da sastanak završi kako bismo se pošli kući odmoriti nakon dugog radnog dana. Ponekad u moru informacija koje svakodnevno pristižu više ne znamo što nam je točno činiti. Ali ostaje činjenica da smo djeci s mobitelom i internetom u ruke dali cijeli svijet, vrlo često bez dovoljno uputa kako da se u tom svijetu snađu.

I dok tražimo odgovore ili umanjujemo utjecaj interneta na odrastanje naše djece, ona svejedno šeću tim šarenim gradom. I dobar dio njihovih života odvija se upravo tamo – na internetu. Što onda možemo učiniti za sigurnost djece na internetu?

1. Saznati više

Ono što zasigurno svatko od nas može napraviti je obrazovati se. Za to nam treba tek malo volje i truda.  I sve ćemo, naravno, pronaći na internetu.

  • možemo naučiti kako se zaštititi na internetu
  • kako zaštititi svoje podatke i privatnost
  • zašto ne objavljivati slike djece ili njihovih lokacija
  • kako postaviti roditeljsku zaštitu i biti upoznati s onime što naša djeca na internetu rade

U tome nam je saveznik HAKOM – Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti. I na njihovoj stranici možemo pronaći kutak koji govori upravo o sigurnosti djece na internetu. Tamo su nam ponuđene brošure koje možemo skinuti i proučiti.

2. Društvene mreže i izazovi

Instagram, Snapchat, TikTok i mnoge društvene mreže, ali i igrice koje se igraju online, mjesta su gdje naša djeca ostavljaju svoje podatke i dijele svoju privatnost.

  • Znamo li s kime se povezuju?
  • Znamo li s kime komuniciraju?
  • Jesmo li s njima razgovarali o svim opasnostima s kojima se mogu susresti?
  • Jesmo li im dopustili imati društvene mreže prerano? Znaju li se snalaziti u tom svijetu?

Nedavno sam slušala policijskog stručnjaka za pedofiliju koji je rekao kako je po njemu jedna aplikacija opasnija od svih drugih – Snapchat. Na Snapchatu djeca imaju opciju Snap Map pomoću koje mogu podijeliti podatke o svom kretanju što ih potencijalno može ugroziti i omogućiti njihovo praćenje.

Društvene mreže mogu biti i rasadnik opasnih izazova. Iako često mislimo da se takve stvari događaju negdje daleko, preko oceana, one su tu u našoj blizini. U našoj se školi nedavno proširio izazov pretrčavanja ceste kada nailazi auto. Jeste li upoznati s izazovima koji kruže u vašoj školi?

3. Youtuberi kao novi idoli

Ono što su nama bili neki pjevači i sportaši, danas su youtuberi. Sjećam se kada se na jednoj televiziji pojavila serija za djecu čiji su glumci u opisima zanimanja imali nabrojano i zanimanje youtuber. Iskreno, nisam imala pojma što je to. Sada znam i pokušavam pratiti koga to moja djeca vole gledati. Pokušavam ići u korak s njima i svijetom koji se svakodnevno razvija i nudi nove, lako dostupne sadržaje i oblike zabave i povezivanja.

izvor: forbes.com

4. Cyberbulling i vršnjačko nasilje

Na jednom školskom sastanku imali smo priliku slušati policajku koja nam je objašnjavala cyberbulling i vršnjačko nasilje. Ono što me najviše dotaknulo bila je činjenica da klinci nisu svjesni kada sami postaju oni koji maltretiraju druge.

  • nije im posve jasno da sadržaj na interneta ostaje trajno i da se širi do neslućenih razina, velikom brzinom
  • nije im posve jasno da ponašanja poput snimanja druge osobe bez dopuštenja ili otvaranja lažnog profila u nečije ime mogu imati ozbiljne posljedice
  • ono što je po definiciji zlostavljanje, često mogu gledati kao bezazlenu igru ili šalu

Što još možemo učiniti za sigurnost djece na internetu?

Razgovarati, razgovarati i razgovarati. Djeca su često nesvjesna izazova s kojima se sreću i treba im naša pomoć da shvate opasna ponašanja drugih, ali i svoja vlastita.

Najviše ćemo učiniti poznavanjem vlastitog djeteta. Da smo prisutni u odgoju, da imamo vremena za duge razgovore. Da poznajemo njihove prijatelje, okolinu, ono što rade, što ih veseli, s kojim se problemima susreću.

U jednoj sam knjizi davno pročitala kako je iznimno dobro otvoriti vrata svog doma prijateljima svoje djece. Pustite ih da se okupljaju kod vas. Tako ćete s njima dijeliti više nego oni roditelji čija su vrata zatvorena. Povjerit će vam se, saznat ćete stvari koje inače ne biste. I moći ćete udijeliti koji savjet, biti tu za njih, prevenirati moguće teškoće. Jedan čest savjet je i držati kompjuter, televiziju, laptop u zajedničkoj prostoriji. Da ih dijete dok ne stasa koristi pod vašim nadzorom. Da znate što prati, što igra ili tko mu se javlja u online svijetu.

 

I za kraj ću ponoviti kako je internet jedan divan, šareni grad. Nudi nam razigranost, pristup besplatnom znanju, povezivanje. Ali je i grad čije ulice, kvartove i trgove trebamo dobro poznavati. Jer ako ih mi ne poznajemo, kako ćemo svoju djecu pustiti da njima gaze sama, u mraku. Pomozimo svojim klincima da žive bezbrižna djetinjstva.

Ukoliko želite saznati više, na You Tubu možete pogledati i dokumentarni film Childhood 2.0 koji progovara o izazovima odrastanju djece u digitalnoj eri.

 

Ako tražite pomoćnika u odgoju koji će vam dati ključne alate za razvoj vrlina vašeg djeteta  – ne tražite dalje! Prijavite se već danas na Virtuoz Akademiju! 🌟

Comments are disabled.